Tur Rehber Sistemleri

Tur Rehber Sistemleri

Tur Rehber Sistemleri

Tur rehber sistemleri; tur operatörleri ve seyahat acenteleri tarafından satılan paket turlar kapsamında, uçak otobüs otel konaklamaları şehir turları ve rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. Herkes programda açıkça yazdığı üzere  tur esnasında otobüsle ne zaman seyahat edecekleri, panoramik şehir turunun nereleri içerdiği vb bilgileri öğrenebilmektedirler.  Yurt içi turları için TC Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı rehberlik kokartına haiz kişiler rehber olarak anılmaktadır. Yurt dışında ise o ülkenin kokartlı rehberi beraberinde şehri/ülkeyi gezdiren ve gruba eşlik eden tur operatörü görevlisi rehber olarak adlandırılır.

Rehberler şehir turu yapılacak olsun, panoramik şehir turlarında bazı ülkelerde lokal rehberler de otobüse biner ve rehber genelde tercüme eden pozisyonunda olabilir. Bu süre zarfında, gerek gidilen yerler hakkında tarihi, kültürel, sanatsal gerekse alışveriş gibi yaşama dair bilgiler de paylaşabilir.

Tur Rehber Sistemleri genelde 1 verici mikrofon ve dinleyici adedine göre sınırsız kulaklıktan oluşur. Sistem günümüz teknolojisinde kablosuz olarak çalışmakta olup, bu cihazların kalitesini aşağıdaki hususlar belirler;

  • Ses kalitesi
  • Kapalı ve açık ortamlarda alıcı-verici arasında iletim mesafesi
  • Cihazların Batarya Süresi
  • Kullanım kolaylığı,hafiflik,ergonomi ve hijyen koşulları

Tur rehber cihazları günümüzde kurumlar ve şahıslar tarafından farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Kablosuz tur rehber cihazlarının başlıca kullanım alanları aşağıdaki gibidir.

  • Turistik geziler
  • Fabrika turları
  • İş eğitim turları
  • Fuar ve farklı gösteri organizasyonları
  • Simultane çeviriler
  • Kişisel kullanımlar

Tur Rehber cihazları bluetooth, radyo frekansı ve wifi gibi farklı kablosuz teknolojileri kullanarak birbiri ile haberleşir. Bu alıcı ve verici cihazların sorunsuz şekilde birbirini tanıması, tanıtımın hızlı olması, kullanım esnasında kullanılan frekansa etki olmaması dolayısıyla cızırtı olmaması önemlidir. Tanıtım sırasında alıcı-verici arasındaki irtibatın kopması etkinlik programında aksaklıklara neden olur. Bu nedenle cihazların şarjları ve kapalı ortamda duvarlardan veya başka cisimlerden etkilenmeden çalışması önemlidir. Cihazın sesin kalitesi rehber tarafından bildirilen bilgilerin net bir şekilde dinlenilmesi bakımından önem taşır.

Kablosuz tur rehber cihazları açık bir arazide kullanılıyor olabilir. Örneğin bir arkeoloji kazısı veya açık geniş alanlı bir fabrika gezisi. Bu tarz yerlerde tur rehber cihazını şarj edecek herhangi bir elektrik kaynağı olmayabilir. Bu nedenle cihazların şarjlarının uzun süre gitmesi önemlidir.

Tur rehber cihazlarının kulaklık girişleri universal olmalıdır. Normal telefon,mp3 playerlarda kullanılan stereo jaklardan olmalıdır. Kulaklık cihazla entegre olmamalıdır. Kulaklık arızası durumunda cihaz servis dışı kalmamalı, yeni bir kulaklık takılarak kullanıma devam edilmelidir. Kullanıcılar kendi kulaklıkları ile veya tek kullanımlık kulaklıkları hijyen bakımından tercih ederler.

Kablosuz Tur Rehber Cihazları ile ilgili temel bilgiler bu şekildedir. Sitemizde farklı markalara ait tur rehber cihazları bulunmaktadır. Cihazları bu hususlara göre değerlendirebilirsiniz.

 

AFRA ELEKTRONİK
info@turrehbersistemi.com

Bu gönderiyi paylaş